2016.10.08 – ZAMEK W CHĘCINACH, DĄB BARTEK

Na ten wyjazd wybieramy się z Moniką do zamku w Chęcinach, a przy okazji zobaczyć dąb Bartek i zajrzeć do jaskini Raj.

Pierwsza atrakcja to właśnie dąb Bartek – parkujemy [o tutaj], a dąb znajduje się po drugiej stronie ulicy.  Dąb Bartek to jeden z najstarszych w Polsce dębów, który od 1954 roku jest chroniony prawem jako pomnik przyrody. W okresie międzywojennym wiek dębu oceniano nawet na 1200 lat. W publikacji z 1992 roku „Najstarsze drzewa w Polsce” podano wyniki badań, według których wiek Bartka wynosił wówczas 654 lata. Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2013 roku drzewo ma 28,5 metra wysokości. Według danych z nadleśnictwa Zagnańsk obwód pnia na wysokości 1,30 m wynosi 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m, rozpiętość korony 20 × 40 m, okap korony 720 m³.

Następnie jedziemy do Zamku w Chęcinach i auto parkujemy u jego podnóża [o tutaj]. Zamek królewski jest z przełomu XIII i XIV wieku. Właśnie z tego miejsca w 1331 roku wyruszono na bitwę pod Płowcami, a w 1318 r. ze względu na niedostępność zamku, zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej dla zabezpieczenia przed wrogim zakonem.

Od parkingu do zamku wiedzie ścieżka wzdłuż której, ustawione są rzeźby królów, ich żon, przedstawicieli szlachty i rycerstwa polskiego oraz wojów.

W końcu dochodzimy do placu z armatami, gdzie znajduje się kasa biletowa.

I już możemy podejść pod wejście zamku.

Dalej mamy dziedziniec z mnóstwem herbów.

Możemy również wejść na wieżę, z której roztacza się widok na okolicę.

Można też pstryknąć sobie pamiątkową fotkę 🙂

Po zwiedzeniu zamku, jedziemy jeszcze do Jaskini Raj, gdzie samochód zostawiamy blisko wejścia na parkingu [o tutaj].

Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Gór Świętokrzyskich na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj. Wyróżnia się ona wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową, gdzie obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 m, a zwiedzanie trwa około 45 minut. Zainstalowane jest tu oświetlenie elektryczne. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w grupach maksymalnie 15-osobowych. Niestety fotek nie można pstrykać w środku.

Potem przy obiedzie partyjka bilarda, nocleg i powrót do domu.

 

 

Możesz również polubić…

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x